Miód Malinowy
Region Sejneńszczyzny charakteryzuje się dużym udziałem obszarów leśnych. W większości są to niewielkie kompleksy leśne umiejscowione pomiędzy polami, jeziorami, pagórkami; pocięte plątaniną dróg i drożynek. Na skraju tych „lasanków” w dużej obfitości występuje Malina właściwa (Rubus idaeus) jest rośliną nie tylko dostarczająca wspaniałych owoców ale również daje dużo doskonałego nektaru , który pszczoły przerabiają na doskonały miód, oprócz tego jest bogatym źródłem pyłku.
Muszę podkreślić że miód malinowy z Sejneńszczyzny pozyskiwany jest wyłącznie z roślin dziko żyjących, czyli nie nawożonych i bez pestycydów!!!
Miód malinowy z naszego regionu charakteryzuje się kolorem złocistym, po skrystalizowaniu jaśnieje, staje się jasnożółty. Malina kwitnie około 3 tygodnie, a rozpoczyna kwitnienie z końcem maja. Szacunkowo z 1 ha zwartej powierzchni można pozyskać od 40 do 120kg miodu. Zapach miodu miły przypomina zapach kwiatów malin. Miód malinowy działa rozgrzewająco, napotnie, przeciwgorączkowo. Zawarte w tym miodzie kwasy tłuszczowe i betacytosteryny sprawiają, że polecany jest jako lek przeciwmiażdżycowy. Sprawdza się osłonowo schorzeniach górnych dróg oddechowych, przeziębieniach i nieżycie żołądka.
Polecam herbatka z owoców leśnych (lekko ostudzona) z miodem Malinowym.
Miód odznacza się również właściwościami przeciwzapalnymi, odnawiającymi i oczyszczającymi.
Pamiętajmy u dzieci spożycie miodu wzmaga rozwój umysłowy i zwiększa odporność na choroby.
Miód malinowy, jest lubiany zwłaszcza przez dzieci i jest im też szczególnie dedykowany.